cорти


З усіх сортів, що вирощувалися у господарстві, найбільше зарекомендували себе наступні:

 

ЛАНОРМА

Середньоранній, високоврожайний столовий сорт. Утворює округло-овальні бульби з гладенькою біло-жовтою шкіркою, кремовим м’якушем і поверхневими вічками. Ідеально підходить для свіжого ринку, де зовнішній вигляд має вирішальне значення. Бульби довго не зеленіють, що дає додаткову перевагу. Добре зберігається та має відмінні смакові якості. Сорт стійкий до посухи та високих температур.

Стійкість до хвороб. Сорт високостійкий до ризоктонії, чорної ніжки, іржі. Середньостійкий до пошкодження, гниді бульб та бадилля. До парші стійкість середня та висока. Стійкий до нематод Ro1, Pa2. Імунний до раку картоплі. Високостійкий до появи темних плям, Yntn-вірусу та Х-вірусу картоплі.

Посадка. Сорт чудово адаптується і підходить для вирощування у широкому діапазоні кліматичних умов і грунтів.

Густота посадки:

при фракції бульб 29/35 мм – 20 см в ряду,

при фракції бульб 35/55 мм – 30 см в ряду,

при фракції бульб 55/60 мм – 36 см в ряду.

Ланорма росте на нормальній глибині у гребені. Великі гребені необхідні для запобігання  позеленіння бульб (через великий урожай).

Живлення та захист N Близько 120 кг/га (3/4 загальної кількості слід вносити на початку садіння, решту – позакоренево). P2O5 близько 70 кг/га. К2О – близько 250 кг/га.

Сорт помірночутливий до метрибуцину (Зенкору). Рекомендовано низькі дози при досходовій обробці. Післясходові обробки повинні проводитись з дуже великою обережністю, при використанні нижчих доз і зі відсутності стресових умов. Обробки фунгіцидами рекомендовано починати вже при появі 80 % сходів, інтервал між обробками повинен бути коротким.

Не слід застосовувати інгібітори проростання відразу після збирання. Важливо підсушити картоплю після збирання. Рекомендовано зберігання в контейнерах.

РОЗАРА

Ранній, висоврожайний, столовий сорт з відмінними  кулінарними якостями . Утворює видовжено-овальні, гладенькі, дуже вирівняні за формою і розмірами бульби з поверхневими вічками привабливого червоного кольору з жовтим м’якушем.

Стійкість до хвороб. Сорт відрізняється високою стійкістю до гнилі бульб, чорної ніжки, механічних пошкоджень, іржі та парші. Середньостійкий до гнилі бадилля. Стійкий до раку картоплі патотипу 1, нематоди Ro1. Має високу стійкість до пошкоджень та  появи темних плям. Стійкий до Yntn-вірусу та високостійкий до Y-вірусу картоплі.

Посадка. Завдяки високій стійкості до посухи та механічних пошкоджень, що виникають в результаті збирання, сорт Розара може вирощуватись практично у всіх зонах землеробства. На дуже легких грунтах рекомендовано полив. Завдяки швидкому та потужному розвитку листя ніяка додаткова підготовка насіння не потрібна.

Густота посадки : 40 500 – 46 000 бульб на гектар, 75 см між рядами та 29 – 33 см в ряду між бульбами. Чим легший грунт, тим більші повинні бути відстані. Глибина посадки – звичайна. Незважаючи на хорошу стійкість, обов’язково слід провести обробку проти ризоктоніозу. 

Живлення та захист. Рекомендації стосуються середньозабезпечених грунтів. N  близько 130 кг/га, враховуючи органічний азот грунту (в амонійній формі, наприклад сульфат амонію. Надто великі дози азотних добрив можуть призвести до затримки дозрівання). Р2О5 – бл. 120 кг/га. К2О – бл. 240 кг/га (у формі K-Mg добрива на основі сульфатів). Сорт Розара не чутливий до метрибуцину при післясходовій обробці. Рекомендовані своєчасні обробки інсектицидами та фунгіцидами проти альтернаріозу для покращення стану листової маси і збільшення врожаю. Незалежно та з урахуванням інфекційного фону потрібно проводити обробки проти фітофторозу.

 

РЕД ЛЕДІ

Середньоранній, високоврожайний, столовий. Має відмінні смакові якості. Формує видовжено-овальні бульби з червоною, злегка сітчатою шкіркою і жовтим м’якушем,  поверхневими вічками.  Для сорту характерна висока стійкість до посухи та вторинного росту.

Стійкість до хвороб. Сорт має високу стійкість до парші та гнилі бульб, з середньою та високою стійкістю до пошкодження, гнилі бадилля, ризоктонії, чорної ніжки, іржі та появи темних плям. Стійкий драку картоплі патотипу 1, та нематоди Ro1. Середньостійкий до Y- вірусу картоплі та високостійкий до Yntn-вірусу.

Посадка. Завдяки високій стійкості до посухи, ризоктонії, іржі та механічних пошкоджень сорт Ред Леді може вирощуватись практично у всіх зонах землеробства. На дуже легких грунтах рекомендовано полив. Завдяки швидкому та потужному розвитку листя, ніяка додаткова підготовка насіння не потрібна.

Густота посадки : 40 000 – 44 000 бульб на гектар, 75 см між рядами та 30 – 33 см в ряду між бульбами. Чим легший грунт, тим більші повинні бути відстані. Глибина посадки – звичайна. Незважаючи на хорошу стійкість, обов’язково слід провести обробку проти ризоктонії.

Живлення та захист. Рекомендації стосуються середньозабезпечених грунтів. N близько 140 кг/га, (враховуючи органічний азот грунту) краще в амонійній формі, наприклад сульфат амонію. Надто високі дози азотних добрив можуть призвести до затримки дозрівання. Р2О5 – бл. 110 кг/га. К2О – бл. 240 кг/га (у формі K-Mg добрива на основі сульфатів).

Ред Леді не чутливий до метрибуцину при післясходовій обробці. Рекомендовано своєчасні обробки інсектицидами та фунгіцидами проти альтернаріозу для покращення стану листової маси і збільшення врожаю. Незалежно та з урахуванням інфекційного фону потрібно проводити обробки проти фітофторозу.

 

КОННЕКТ

Середньопізній, високоврожайний столовий сорт з високим вмістом сухих речовин і відмінними кулінарними якостями. Сорт дуже стійкий до фітофтори, має низьку потребу в азоті, підходить для піщаних грунтів. Утворює округло-овальні гладенькі бульби з жовтими шкіркою та м’якушем і поверхневими вічками. Добре зберігається. Сорт стійкий догнилі бульб та бадилля, парші, до пошкодження та появи темних плям. Середньостійкий до ризоктонії, чорної ніжки та іржі. Імунний до раку, стійкий до X-вірусу та Yntn-вірусу картоплі.

Посадка. Сорт Коннект чудово підходить для вирощування на піщаних та суглинкових грунтах. Має довгий період спокою. Перед садінням бульби слід прогріти до формування проростків довжиною максимум 5 мм.

Густота посадки:

при фракції бульб 28/35 мм – 26 см в ряду,

при фракції бульб 35/55 мм – 33 см в ряду,

при фракції бульб 55/60 мм – 36 см в ряду.

Коннект формує врожай на нормальній глибині у гребені. Великі гребені необхідні для запобігання позеленіння бульб (дуже великий урожай)

Живлення та захист. N 80 кг/га. Сорт коннект має низьку потребу в азоті. Всю кількість рекомендується вносити після посадки. Надлишок азоту викликає бурхливий розвиток бадилля і гальмує утворення бульб. Р2О5 – відповідно до місцевої потреби. К2О – відповідно до місцевої потреби.

Є чутливим до метрибуцину (Зенкору). Максимальна доза – 250 г/га.  Через те, що сорт утворює значну вегетативну масу, потрібні дві обробки десикантом. Першою обробкою видаляються листя й оголюються стебла для другої обробки. Оскільки Коннект стійкий до фітофтори, дози фунгіцидів можуть бути зменшені. В кінці вирощування дуже важливо забезпечити захист бульб.

 

ТОСКАНА

Надзвичайно високоврожайний, сильний і здоровий, середньостиглий столовий сорт з привабливими округло-овальними бульбами дуже вирівняними за розміром. Має неглибокі вічка, гладеньку жовту шкірку з насичено-жовтим м’якушем та відмінні кулінарні якості. Сорт високостійкий до гнилі бульб, парші, ризоктонії, чорної ніжки, нематоди Ro1, 4 , пошкодження та появи темних плям. Середньостійкий  до гнилі бадилля, іржі та Y-вірусу.

Посадка. Можна вирощувати на всіх типах грунтів. На легких грунтах рекомендовано полив. Завдяки дуже швидкому та потужному розвитку вегетативної маси ніяка підготовка посадкового матеріалу не потрібна.

Густота посадки : 43 000 бульб на гектар, 75 см між рядами та 31 см в ряду між бульбами. Глибина посадки – звичайна. Незважаючи на хорошу стійкість, обов’язково слід провести обробку проти ризоктонії.

Живлення та захист. Рекомендації стосуються середньозабезпечених грунтів. N близько 140 кг/га, (враховуючи органічний азот грунту). Р2О5 – бл. 120 кг/га. К2О – бл. 240 кг/га (доцільно застосування KCl добрив, коли рослини досягнуть висоти 10-15 см).

Тоскана дещо чутлива до метрибуцину при післясходовій обробці. Тому його слід застосовувати тільки в малих дозах. Рекомендовано своєчасна специфічна обробка проти альтернаріозу. Незалежно та з урахуванням інфекційного фону слід проводити обробки проти фітофторозу.

 

КОРОЛЕВА АННА

Середньоранній, надзвичайно вирівняний за розміром, високоврожайний. Формує найбільшу фракцію товарного врожаю 35/60. Незважаючи на ранньостиглість має чудову лежкість. Бульби видовжено-овальні, шкірка гладенька, жовта. Колір м’якушу жовтий, вічка поверхневі. Має високу стійкість до гниді бульб та бадилля, парші, ризоктонії, чорної ніжки, іржі. Сорт стійкий до раку картоплі патотипу 1, нематоди Ro1, 4, до появи темних плям пошкоджень, Yірусу та Yntn-вірусу картоплі.

Посадка. Завдяки стійкості до багатьох хвороб сорт можна вирощувати на більшості грунтів. Проте, щоб забезпечити високий урожай на легких грунтах, рекомендовано полив. Завдяки швидкому і потужному розвитку бадилля ніякої додаткової підготовки бульб перед садінням не потрібно.

Густота посадки : 43 000 – 49 000 бульб на гектар, 75 см між рядами та 27 – 31 см в ряду між бульбами (3,2 – 3,7 т/га). Чим легший грунт, тим більші повинні бути відстані. Глибина посадки на 2 – 3 см більша ніж зазвичай. Незважаючи на хорошу стійкість, обов’язково слід провести обробку проти ризоктонії.

Живлення та захист. Рекомендації стосуються середньозабезпечених грунтів. N близько 130 кг/га, враховуючи органічний азот грунту (у формі амонійних сполук). Р2О5 – бл. 120 кг/га. К2О – бл. 260 кг/га (у формі K-Mg добрива на основі сульфатів).

Сорт не чутливий до метрибуцину при післясходовій обробці. Рекомендовано своєчасні обробки інсектицидами та фунгіцидами проти альтернаріозу для покращення стану листової маси і збільшення врожаю. Незалежно та з урахуванням інфекційного фону потрібно проводити обробки проти фітофторозу. Швидко формує шкірку і потребує збирання невдовзі після десикації для збереження яскравого кольору.

 

ЛАБЕЛЛА

Середньоранній, високоврожайний столовий сорт. Утворює великі вирівняні видовжено-овальні бульби з яскраво вираженим забарвленням шкірки червоного кольору. Колір м’якушу – жовтий.   Лежкість дуже добра, відмінний смак. Слабко чутлива до посухи. Сорт стійкий до гнилі бульб, ризоктонії, чорної ніжки, іржі та появи темних плям. Середньостійкий до гнилі бадилля, парші, пошкоджень, X-вірусу та Yntn-вірусу. Імунний до раку картоплі, стійкий до нематод Ro1.

Посадка. Сорт підходить для всіх типів грунтів. Для отримання дуже раннього врожаю рекомендовано пророщування.

Густота посадки:

при фракції бульб 28/35 мм – 24 см в ряду,

при фракції бульб 35/55 мм – 34 см в ряду.

Живлення та захист N Близько 120 кг/га (3/4 загальної кількості слід вносити на початку садіння, решту – позакоренево). P2O5 близько 70 кг/га. К2О – близько 250 кг/га (не використовуйте KCl). Додатково рекомендовано вносити марганець та магній.

Сорт не дуже чутливий до метрибуцину (Зенкору). Але застосовувати його слід тільки до появи сходів у малих дозах. Використовувати гербіциди після сходів не слід.

Обробки фунгіцидами рекомендовано починати вже при появі 80 % сходів, інтервал між обробками повинен бути коротким. Збирання слід проводити дуже обережно для запобігання пошкоджень. Дуже важливо висушити бульби після збирання. Для запобігання розвитку сріблястої парші краще зберігати у камерах з постійною температурою.

БЕЛЛАРОЗА

Ранній столовий сорт, стійкий до засухи, високоврожайний і має великий розмір картоплин. Сорт невибагливий до ґрунту та наявності поливу.

Бульби овальнi, великi, червонi. Шкiрка середньої товщини, вiчка середнi. М’якуш блiдо-жовтий, твердої текстури, при варiннi нерозсипчастий, пiсля кулiнарної обробки слабо темнiє. Зберігання добре. Сорт стійкий до гнилі бульб та ботви, парші звичайної, сріблястої та порошистої, чорної ніжки, фітофторозу, до пошкодження та появи темних плям. Стійкий драку картоплі патотипу 1, та нематоди Ro1

Рекомендована щільність висаджування - 46 000 рослин/га.

Беллароза має важливу перевагу високу пластичність, яка дозволяє використовувати її як “стартовий” сорт для підприємств, які тільки почали  вирощувати картоплю.

 

 

Вищевказані дані отримані з використанням найліпших технологій і знань. Але картопля є живим організмом, тому ми не беремо на себе відповідальність за результати, які можуть відрізнятися за різних умов культивування.